6000WATT INVERTER FOR SOLAR
Contact online >>
HOME / 6000WATT INVERTER FOR SOLAR
Solar power generation uses a slightly larger inverter
How many panels should be installed for a 30kw solar inverter
Battery management system for solar energy storage cabinet batteries
Solar panel 80W single crystal size
Technical parameter Maximum Power(W) 80W Optimum Power Voltage(Vmp) 15.90V Optimum Operating Current(Imp) 5.03A Open Circuit Voltage(Voc) 18.58V Short Circuit Current(Isc) 5.59A Mechanical Characteristics Cell Type Monocrystalline 125x125mm (5 inch) No of Cell 36 (4x9pcs) Dimensions 906x670x35mm Weight 7.2KGS Front Glass 3.2mm,High Transmission, Low iron, tempered Glass Junction box IP65 Rated Output Cable TUV 1x4.0mm2/UL12AWG,Length: 900mm Temperature and Coefficients Operating Temperature(°C): -40°C ~ + 85°C Maximum System Voltage: 600V(UL)/1000V(IEC) DC Maximum Rated Current Series: 15A Temperature Coefficients of Pmax: -0.435% [pdf]